Committees

VIDYALAYA COMMITTEES-2017-18

The following Staff-Committees are formed for achieving the desired results in the assigned areas.

S. No

Committee with its main tasks

In-charge & Members

01

ACADEMIC COUNCIL

.

In-Charge: Subject Teachers: English, Hindi, Maths, Science, Social Studies, Commerce

Subject Committee Meeting Conveners:

English:     Mr. Paresh Kumar Bhoi, PGT (Eng)

Maths:       Mr. K. Anand Babu, PGT (Math)

Science:     Mr. V. Venu, PGT (Chem)

S. Studies: Mr. Niranjan Sahoo, PGT (Eco)

Hindi:        Dr. Muralidhar, PGT (Hindi)

02

ADMISSION COMMITTEE

In-Charge:

Mr. Niranjan Sahoo, PGT (Eco)

Members:

Mr.Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Maths)

Mr. Santosh kumar Mahankuda PRT

03

INTERNAL-EXAM

In-Charge:

Mr. K. Anand Babu, PGT (Maths)

Members:

Mr. Ankur Yadav TGT (Eng)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

Ms. Anjana Mahto TGT (Maths)

Ms. Krishna.N.Rai TGT(Hindi)

Mr. Santosh Kumar, PRT for Primary section

Mr. Pradeep Kumar Badana, PRT

Mrs. Mridula Pandey PRT

Mr. Bapasaheb Atmaram Kanse, PRT

04

CBSE EXAMS.

In-Charge:

Dr. Murlidhar PGT (Hindi)

Members:

Mr. Ankur Yadav TGT(Eng)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Maths)

Ms. Krishna.N.Rai TGT(HIN)

05

C.C.A (Internal)

Secondary Co-Ordinator:

Mr. Paresh Kumar Bhoi  PGT (Eng)

Associate Co-ordinator:

Mr.Niranjan sahoo PGT(Eco)

Primary Co-Ordinator:

Mr. Deepa RamYadav , PRT

Associate Co-Ordinator:

Ms. Anjalee Saurabh   PRT

06

C.C.A (External)

In-Charge:

Mr.Paresh Kumar Bhoi (Secondary)

Mr.Subrat Kumar Panda (Primary)

07

LIBRARY MAINTENANCE

In-Charge:

Mr. A Kiran Prakash Guruvelli, TGT (LIB)

Members:

Mr. V. Venu  PGT (Chem)

Mr. Paresh Kumar Bhoi  PGT (Eng)

Dr. Muralidhar PGT (Hindi)

Mr.Krishna Nand Rai  TGT (Hindi)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt.)

Mr.Pradeep Kumar Badana PRT

Mrs. Jyotshna Rani Bishoi PRT

08

MORNING ASSEMBLY

In- Charge:

Mr. Paresh Kumar Bhoi, PGT (Eng)

And House masters of house on duty

Members to assist

Mr. Badrinath Mishra PGT (Comm.)

Mr. Rajeev Kumar Singh, PET

Yoga Instructor

09

LOCAL EXCURSIONS

In- Charge:

Mr. Badrinath Mishra PGT (Comm)

Members:

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Bappasaheb Atmaram PRT

Mr. Chittanjaya Behera PRT

10

PURCHASE COMMITTEE

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT (Comp. Science)

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

Mr. Santosh Kumar Mahankuda, PRT

11

TIME-TABLE (incl. arrangement)

In- Charge:

Mr. V. Venu PGT (Chem)

Members:

Mr. K. Anand Babu, PGT (Maths)

Mr. Pradeep K Badana PRT

Mr.Santosh kumar Mahankuda PRT

12

HINDI (RAJ BHASHA)

Mr. Dr. Muralidhar PGT (Hindi)

Mr. Krishna Nand Rai  TGT (Hindi)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt.)

Mr. Bappasaheb Atmaram Kanse PRT

Mrs. Mridula Pandey PRT

13

FURNITURE

In-Charge:

Mr.Badrinath Mishra PGT (Com.)

Members:

Mr.V. Venu PGT (Chem)

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Bio)

14

SCOUTS & GUIDES & CUBS & BULBULS.

In-charge:

Mr. Jayadeba Mohanty,  PRT

Members:

Mr. Rajeev kumar Singh TGT (PHE)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

Mr. Subrat Kumar Panda PRT

Mrs. Mridula Pandey PRT

Mr. Pradeep Kumar Badana PRT

Mr. Santhosh Kumar Mahankuda PRT

Mr. Deepa Ram Yadav PRT

Mr. Chittanjaya Behera PRT

Mr. Puranjana Ghanta PRT

Mr. Sudham Pradhan PRT

Mrs. Anjalee Saurabh PRT (Music)

15

SANITATION &CLEANLINESS (incl. Campus beautification)

In-charge:

Mr.Pramod Kumar Padhi  (WE)

Members;

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT (comp.)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt.)

Mr. Krishna Nand.Rai TGT (Hindi)

Mr. Kiran Prakash Guruvelli TGT(Lib)

Mrs. Jyostna Rani Bishoyi PRT

16

DISCIPLINE

In – charge:

Mr. V. Venu PGT (Chem)

Members:

Mr. K. Anand Babu PGT (Maths)

Mr. Rajesh Kumar Meena, PGT (CS)

Mr. Krishna Nand Rai  TGT (Hindi)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

*All House Masters & Members

*All class teachers

17

HOUSE Masters:

SHIVAJI HOUSE

SECONDARY: HOUSE MASTER: Dr.Murlidhar PGT(HIN)

CO-HOUSE MASTER: Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

PRIMARY: HOUSE MASTER: K. BappaSaheb PRT

CO-HOUSE MASTER: Mr,Santhosh Kumar PRT

TAGORE HOUSE

SECONDARY: HOUSE MASTER: Mr.K. Anand Babu PGT (Maths)

CO-HOUSE MASTER: Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt.)

PRIMARY: HOUSE MASTER: Chittanjaya Behera PRT

CO-HOUSE MASTER: Mrs.Mridula Pandey PRT

ASHOKA HOUSE

SECONDARY: HOUSE MASTER: Mr.Badrinath Mishra PGT (Com.)

CO-HOUSE MASTER: Mr.Krishna Nand Rai  TGT (Hindi)

PRIMARY: HOUSE MASTER:Mr Puranjana Ganta PRT

CO-HOUSE MASTER: Mr.  Subrat kumar Panda PRT

RAMAN HOUSE

SECONDARY: HOUSE MASTER: Mr V.Venu PGT (chem.)

CO-HOUSE MASTER: Mr.Ankur yadav TGT(ENG)

PRIMARY: HOUSE MASTER: Mr Sudham Pradhan PRT

CO-HOUSE MASTER: Mrs.Jyotsna Rani Bishoi  PRT

18

BEAUTIFICATION & Gardening Club

 

In-charge:

Mr.  Subrat kumar Panda PRT

Members:

Mrs.Upadhaya PGT (Bio)

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Chithanjaya Behera PRT

Mr.Puranjana Ghanta PRT

Mrs..Jyotshna Rani Bishoyi  PRT

Mr.Bappasaheb Atmaram Kanse PRT

19

Fire Safety & Evacuation Committee

Mr. Subrat Kumar Panda PRT

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Ankur Yadav TGT (Eng)

Mr.Chithanjaya Behara PRT

Mr.Puranjana Ghanta PRT

Mr.Santhosh Kumar Mahankuda PRT

20

Search & Rescue Team

Mr. K Anand Babu PGT (Maths)

Mr. Ankur Yadav TGT (Eng)

Mr. Jayadeba Mohanty PRT

Mrs. Anjalee saurabh PRT (Music)

Mr. Sudham Pradhan PRT

21

First Aid & Medical Team

Mr. Rajeev Kumar Singh TGT (P& HE)

Ms. Anjana Mahto TGT (Maths)

Mr. Pradeep Kumar Badana PRT

Mr. Bappasaheb Atmaram Kanse PRT

22

Transport Safety Team

Mr. Pramod Kumar Padhi TGT (WE)

Mr. Krishna Nand Rai TGT (Hin)

Mr. Kiran Prakash Guruvelli TGT (Lib)

Mr. Deepa Ram Yadav PRT

23

Team for students with special needs (DIVYANG)

Mr. V Venu PGT (Chem)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

Mr. Krishna Nand Rai TGT (Hindi)

Mr. Santhosh Kumar Mahankuda PRT

24

Internal Complaint committee

Mr. Badrinath Mishra PGT Com

Dr. Muralidhar PGT (Hin)

Mr. Chitanjaya Behara PRT

Mrs. Mridula Pandey PRT

25

Grievance Redressal Committee

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT (CS)

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Mr. Pramod Kumar Padhi TGT (Supw)

Ms. Anjana Mahato TGT (Maths) (SUGGESTION BOX I/C)

Mrs. Jyostna Rani Bishoi PRT

26

Child Rights protection Cell

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Ms. Anjana Mohato TGT (Maths)

Mr. Raju TGT (Art)

Mr. Krishna Nand Rai TGT (Hindi)

Mrs. Mridula Pandey PRT

27

WEB SITE UPDATION

In charge:

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT(Comp)

Members:

Mr. Santosh Kumar Mahankuda, PRT

Ms. Vasanthi Lanka (comp.Instr)

28

GAMES, SPORTS & YOGA

 

In charge:

Mr. Rajeev kumar Singh TGT (PHE)

Members:

Mr. Subrat Kumar Panda PRT

Yoga instructor

29

EXHIBITION & FIELD TRIP

Mr. Badrinath Mishra PGT (Comm.)

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Subrat Kumar Panda PRT

Mr. Puranjana Ghanta PRT

30

Maintenance of ICT (computers, projectors & interactive boards)

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT (CS)

Mr. K. Anand Babu PGT (Maths)

Mr. V. Venu PGT (chem)

Mr. Santosh Kumar Mahankuda, PRT

31

TEACHING-AIDS

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Badrinath Mishra PGT (Com)

32

MONTHLY REPORTS

In-Charge:

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Members:

Mr. Santosh Kumar, PRT

33

ACTIVITY ROOM

Mrs. Mridula Pandey PRT I/C

Mr. Sudam Pradhan PRT

34

GUIDANCE & COUNSELLING

In Charge:

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Members:

Mr. V Venu PGT (Chem)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

Mr. Kiran Prakash Guruvelli TGT (Lib)

35

AEP

In Charge

Mr. K. Anand Babu PGT (Maths)

Members:

Mrs. Upadhaya PGT (Bio)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

Mr. Pramod Kumar Padhi (WE)

36

CLUBS & ACTIVITIES, OLYMPIADS & QUIZ

(A)Maths Club &Maths Olympiad, Maths Lab & Green Olympiad

Mr. K Anand Babu  PGT (Maths)

Ms. Anjana Mahto TGT (Maths)

(B) Science Club & Science Olympiad

Mr. V. Venu PGT (Chem)

Mrs. Upadhay PGT (Bio)

PGT PHYSICS

(C) (ii) Junior Science Lab

Mrs. Upadhay PGT (Bio)

(D)Cyber Olympiad

Ms. Rajesh Kumar Meena, PGT (Comp.)

(E) ADVENTURE CLUB

Mr. Pradeep Kumar Badana PRT

(F) LITERARY CLUB

HINDI – Dr. Muralidhar PGT (HIN)

ENGLISH – Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

37

CMP in (Primary) & Monthly report

Mr. Pradeep Kumar Badana PRT

CMP Report Monthly upper primary (VI-VIII)

Ms. Anjana Mahto, TGT (Math)

38

Awakened Citizen programme (Value Education Programme)

Mr. Krishna Nand Rai TGT (Hin)

Dr. Muralidhar PGT (Hin)

Mr. Ankur Yadav TGT (Eng)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

39

MAINTENANCE (CIVIL & ELEC)

In - Charge:

Mr. Pramod Kumar Padhi (WE)

Members:

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr. Santhosh Kumar Mahankuda PRT

Mr. Sudam Padhan PRT

40

Observation of important Days

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco)

Mr.Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

41

P.T.A

In - Charge:

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Members:

Mr. Krishna Nand Rai TGT (Hindi)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)

Mr. Santosh Kumar Mahankuda, PRT

42

VIDYALAYA PATRIKA (including Class Magazine, Newsletter)

In - Charge:

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng

Members:

Mr. Badrinath Mishra PGT (Comm)

Dr.Muralidhar PGT(HIN)

Mr. Santosh Kumar Mahankuda PRT

Mr. Sudam Padhan PRT

43

Office Assistance

Mr. Pramod Kumar Padhi TGT (WE)

Mr. Badrinath Mishra PGT (Com)

Mr. Rajesh Kumar Meena PGT (CS)

44

BULLETIN BOARDS

News Board: Ms. Paresh Kumar Bhoi PGT (Eng)

Hindi Today’s Word: Dr.Muralidhar PGT(HIN)

English Today’s Word: Mr. Paresh K Bhoi PGT (Eng)

SANSKRIT Today’s Word: Mr.Dinesh Kumar TGT(Skt)

 

Notice Board

Department I/C (s)

House Display Boards

House Masters & Members

Staff Room: Mr. Deepa Ram Yadav  PRT

Class Room Display Boards

All Class Teachers / Co-class teachers.

SUPW/Art & Other display boards

Mr. Pramod Kumar Padhi, TGT(WE)

Primary Display Boards

Mr. Pradeep K Badana PRT

45

MUSIC DEPTT.

In - Charge:

Ms.Anjalee Saurabh PRT(Music)

Members:

Mr. Pramod Kumar Padhi TGT (WE)

Mr. Kiran Prakash Guruvelli TGT (Lib)

Mr. Raju TGT (Art)

46

LUNCH TIME SUPERVISION

In - Charge:

Mr.Rajeev Kumar Singh TGT (P& HE)

Members:

Primary: All class teachers

Secondary:

Mr. Kiran Prakash Guruvelli, TGT(LIB)

Mr. Ankur Yadav TGT (Eng)

Ms. Anjalee Saurabh PRT(Music)

47

Press Report

Mr. Santosh Kumar Mahankuda PRT I/C

Mr. Paresh K Bhoi PGT (Eng)

Dr. Muralidhar PGT (Hindi)

48

Monitoring of Remedial class & Maintenance of Report

Mr. V Venu PGT (Chem) - for secondary

Mr. Pradeep Kumar Badana, PRT - for Primary

49

Organising Community Programme

Mr. Niranjan Sahoo PGT (Eco) - Secondary

Mr. Paresh Kumar Bhoi PGT Eng - Secondary

Mr. Jaydeba Mohanty PRT - Primary

Mr. Pradeep Kumar Badana PRT – Primary

50

Vidyalaya Plan

Mr. V Venu PGT (Chem)

Mr. Pramod Kumar Padhi TGT (WE)

51

Teacher Development Programmes

Mr. K Anand Babu PGT (Maths)

Dr. Muralidhar PGT (Hindi)

Mr. Badrinath Mishra PGT (Com)

Mr. Dinesh Kumar TGT (Skt)